Jim Lacosta
January 30, 2015

20 Healthy, Affordable Study Snacks

I was at the grocery store the other day and I couldn’t help but notice that they already placed an aisle for healthy food and beverages. I was delighted mainly because I am a great fan of fruits and vegetables as well as food items that do not contain chemicals. I personally believe that eating food items that have high nutritional value does not only help improve overall health condition but also boost brain health and function. I picked up some healthy ingredients for the dishes I was planning to prepare as well as some nutritious snacks such as nuts. When I got home, I cooked and started my research about study guides for exams. I was amazed when I came across this article mainly because I was just thinking about some healthy food to recommend to my students when I was at the grocery store. Anyway, here is this article that discusses the brain food or 20 study snacks, which I thought would be helpful to students. Please have a look:

Brain Food: 20 Healthy, Affordable Study Snacks – Fastweb

http://www.fastweb.com/student-life/articles/4048-brain-food-20-healthy-affordable-study-snacksMany of these snacks are accessible in college meal programs – or anywhere else, for that matter.

Just because you have limited funds, doesn’t mean you should have to sacrifice your health.

Keep in mind that portion control is important (too much of a good thing is possible). These snacks are great on-the-go and students on a budget.

Many of these snacks are accessible in college meal programs – or anywhere else, for that matter.

Stock up on these affordable healthy goodies so that the next time you’re in a time-crunch, you don’t have to sacrifice health for convenience.

Here are healthy snacks and foods that you can afford on any budget.

Depending on the apple type (Granny Smith and Red Delicious are the cheapest), you can purchase them for around a dollar a pound for even the most designer of apple breeds.

Bananas are a great bang for your buck, perfect for on-the-go and are full of vitamins, potassium and fiber with low salt. Coming in at only 100 calories for an average sized banana? Yes, please!

Carrots are easy, cheap and packed with nutrition like protein, natural carbohydrates, fiber, calcium and potassium. It’s probably more cost effective to buy full-sized packages (even of baby carrots), which are usually around $2 for a 16 oz bag. But, they also come in cute on-the-go packages that are around 35 calories each, so there’s really no excuse not to much on these nutritious little veggies. A mini pack on the go is perfect for snacking between classes! Via fastweb.com

My fridge is full of healthy food and beverages. I am not a vegan or vegetarian but I almost always eat plant-based food. I like how I feel after eating fruits and vegetables especially after dinner time. I’ll be posting more soon about brain food recipes and other topics such as English assessment tests, private tuition and IELTS Jon, so please continue visiting my website.

The following two tabs change content below.

Jim Lacosta

Jim Lacosta has a raging passion for art and spends most of his time painting and sketching landscape and portraits. Aside from feeding his soul through art, he is also adept in teaching English.

Categories: Students

Silent
Silence will be silence..